
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Multiplate wet |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 49.8" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KX 250 use?
A 2025 Kawasaki KX 250 uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki KX 250 have?
The 2025 Kawasaki KX 250 is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki KX 250?
The 2025 Kawasaki KX 250 has a wheelbase of 58.5.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KX 250 have?
The 2025 Kawasaki KX 250 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KX 250 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 250 is not equipped with Cooled seats.
