
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch. Wet multi-disc, manual. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Showa SFF-BP Fork with Adjustable Compression and Rebound Damping, Spring Preload Adjustability |
| Rear Suspension | Uni-Trak®, Showa Gas-Charged Shock with Adjustable Compression and Rebound Damping, Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual semi-floating petal discs. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. ABS. |
Tires
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Seat Height | 32.7 in |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base has 69 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base has a wheelbase of 55.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Cooled seats.
