
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 44.9" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
| Seating Capacity | 2 |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. Tank mounted auxiliary analog fuel and voltage gauges. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Features | Doors: Full Doors |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 CFMOTO SS 450 use?
A 2025 CFMOTO SS 450 uses Gasoline.
What engine does the 2025 CFMOTO SS 450 have?
The 2025 CFMOTO SS 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 CFMOTO SS 450 have?
The 2025 CFMOTO SS 450 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Automatic climate control?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Backup camera?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Heated seats?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Apple CarPlay?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Android Auto?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Bluetooth?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Keyless entry?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Push start?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Push start.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Navigation?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Leather seats?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Wireless phone charging?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Wifi hotspot?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Third row seats?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Tow package?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Head up display?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 CFMOTO SS 450 have Cooled seats?
No, the 2025 CFMOTO SS 450 is not equipped with Cooled seats.
