
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, assisted slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41mm SFF-BP USD forks, pre-load adjustable |
| Rear Suspension | Prolink mono with 5 stage pre-load adjuster. Steel hollow cross swingarm. |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.7" w x 81.9" l x 45.1" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 813.5 lbs (369 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH use?
A 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH?
The 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH has floorplan E-RIDE PRO SR 72V50AH.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Automatic climate control?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Backup camera?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Heated seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Apple CarPlay?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Android Auto?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Bluetooth?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Keyless entry?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Push start?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Push start.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Navigation?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Navigation.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Leather seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Wireless phone charging?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Adaptive cruise control?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Wifi hotspot?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Third row seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Tow package?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Tow package.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Head up display?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Head up display.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Cooled seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Cooled seats.
