
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Radial-mount 4-piston monobloc calipers, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 82.7" l x 46.9" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 32.3 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 516 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE use?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has the fuel capacity of 8 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has 63 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a V Twin engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Cooled seats.
