
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.5" h |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 244 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z500 ABS use?
A 2025 Kawasaki Z500 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Cooled seats.
