
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Rear Travel | 7.5 in (191 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 47" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS use?
A 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS fuel capacity?
A 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have?
A 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS has 44 horsepower.
What drivetrain does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have?
The 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have?
The 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is equipped with a ProStar 4-Stroke DOHC Single Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS?
The 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS has a wheelbase of 50.5.
What type of engine does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have?
The 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Backup camera?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Heated seats?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Android Auto?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Push start?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Navigation?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Leather seats?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Third row seats?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Tow package?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Head up display?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Polaris SPORTSMAN 570 EPS - DESERT SAND EPS is not equipped with Cooled seats.
