
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.8" w x 46.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (613 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
What type of fuel does a 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base use?
A 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is equipped with a 398cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base has a wheelbase of 57.7.
What type of engine does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base has floorplan DR-Z400SMM5.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Backup camera?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Heated seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Android Auto?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Bluetooth?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Keyless entry?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Push start?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Navigation?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Leather seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Third row seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Tow package?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Head up display?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Cooled seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Cooled seats.
