Hot

Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27.8" w x 45.7" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Yamaha YZF R7 use?
A 2025 Yamaha YZF R7 uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Yamaha YZF R7 have?
A 2025 Yamaha YZF R7 has 68 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Yamaha YZF R7 have?
The 2025 Yamaha YZF R7 is equipped with a 689cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Yamaha YZF R7?
The 2025 Yamaha YZF R7 has a wheelbase of 54.9.
What type of engine does the 2025 Yamaha YZF R7 have?
The 2025 Yamaha YZF R7 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Automatic climate control?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Backup camera?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Heated seats?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Android Auto?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Bluetooth?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Keyless entry?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Push start?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Navigation?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Leather seats?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Third row seats?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Tow package?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Head up display?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Yamaha YZF R7 have Cooled seats?
No, the 2025 Yamaha YZF R7 is not equipped with Cooled seats.
