
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 27mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (613 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
What drivetrain does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have?
The 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER has a drivetrain.
What is the floorplan of the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER?
The 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER has floorplan 0002WTB00.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Push start?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Cooled seats.
