
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | |
| Clutch | |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Seat Height | 26 in |
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 560 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What drivetrain does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have?
The 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER has a drivetrain.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Push start?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM OUTLANDER ELECTRIC ROTAX E-POWER is not equipped with Cooled seats.
