
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 7.8 in (198 mm) |
| Rear Travel | 8.2 in (208 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 26/9-12 |
| Rear Tire | 26/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 27.5° / 3" |
| Wheelbase | 48 in (1,219 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,627.3 lbs (738.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 use?
A 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have?
The 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have?
The 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Cooled seats.
