
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.3" w x 54.7" h |
| Rake / Trail | 32° |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted speedometer |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 use?
A 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 has a drivetrain.
What engine does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 has floorplan CF400-12US.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Cooled seats.
