
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.3" w x 54.7" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Seat Height | 26.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO IBEX 450 use?
A 2026 CFMOTO IBEX 450 uses Gasoline.
What engine does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have?
The 2026 CFMOTO IBEX 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have?
The 2026 CFMOTO IBEX 450 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Cooled seats.
