
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Double-disc dry |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | IMZ leading link fork |
| Rear Suspension | Double sided swing-arm with two Sachs hydraulic spring shock absorbers, 5x adjustable |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Bremo |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum rims with steel spokes |
| Front Tire | 4.00-19 |
| Rear Tire | 4.00-19 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63.5" w x 73" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 730 lbs (331.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 2 years parts and labor, unlimited mileage |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 use?
A 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 has floorplan CF1000UZ.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 CF1000UZ 1000 is not equipped with Cooled seats.
