
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 13:45 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 3.9 in (99 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 21 x 1.60" |
| Rear Wheel | 18 x 2.15" |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
Dimensions
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 76" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | Factory: 1 year BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2026 Polaris Ranger 1000 EPS use?
A 2026 Polaris Ranger 1000 EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have?
The 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Backup camera?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Heated seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Android Auto?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Push start?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Navigation?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Leather seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Third row seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Tow package?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Head up display?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 1000 EPS is not equipped with Cooled seats.
