
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Dual A-Arm IRS |
| Front Travel | 5.9 in (151 mm) |
| Rear Travel | 7 in (177 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Stamped Steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Rear Tire | 25 x 11-12; Carlisle 489 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.6" w x 43.6" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 81 in (2,060 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,485 lbs (674 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Halogen Headlights, 55W Low Beam, 60W High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI use?
A 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Backup camera?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Heated seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Android Auto?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Push start?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Navigation?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Leather seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Third row seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Tow package?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Head up display?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 110 VELOCITY BLUE EFI is not equipped with Cooled seats.
