
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Telescopic fork with adjustable preload |
| Rear Suspension | Single shock, link-type |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 47" h |
| Seat Height | 27.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
What type of fuel does a 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS use?
A 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Backup camera?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Heated seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Android Auto?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Push start?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Navigation?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Leather seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Third row seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Tow package?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Head up display?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 450 H.O. EPS GHOST GRAY EPS is not equipped with Cooled seats.
