
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Chain Type | Shaft |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 47" h |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 261 lbs (575 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Storage Capacity | 100.5 gal (380.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Other Standard: 4 Moveable Tie-Down Points, In Pod Battery Charge Port |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. use?
A 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have?
The 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Backup camera?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Heated seats?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Android Auto?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Push start?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Navigation?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Leather seats?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Third row seats?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Tow package?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Head up display?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris Sportsman 450 H.O. is not equipped with Cooled seats.
