
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.5" w x 43.6" h |
| Seat Height | 29.5 in (750 mm) |
| Rake / Trail | 27.8° / 4" |
| Wheelbase | 63.7 in (1,618 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 7 gal (26.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | Xenon headlight |
What type of fuel does a 2026 Suzuki GSX 8S use?
A 2026 Suzuki GSX 8S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Suzuki GSX 8S have?
The 2026 Suzuki GSX 8S has a drivetrain.
What engine does the 2026 Suzuki GSX 8S have?
The 2026 Suzuki GSX 8S is equipped with a 776cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Suzuki GSX 8S have?
The 2026 Suzuki GSX 8S is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Suzuki GSX 8S?
The 2026 Suzuki GSX 8S has floorplan GSX800RQM6.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Push start?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Navigation?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Tow package?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Head up display?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki GSX 8S have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8S is not equipped with Cooled seats.
