
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper clutch. Wet multi-disc, manual. |
| Chain Type | #420 chain; 15T/50T |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa SFF-BP Fork with Adjustable Compression and Rebound Damping, Spring Preload Adjustability |
| Rear Suspension | Uni-Trak®, Showa Gas-Charged Shock with Adjustable Compression and Rebound Damping, Preload Adjustability |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 10.8 in (274 mm) |
| Rear Travel | 10.7 in (272 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual semi-floating petal discs. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 70/100-19 |
| Rear Tire | 90/100-16 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (335 mm) |
| Overall Vehicle Size | 45.5" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 27.8° / 4" |
| Seat Height | 32.7 in |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 11.1 gal (42.1 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 1.11 gal (4.2 L) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 187 lbs (84.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Lighting | Dual LED Headlights, 600lm Low Beam, 1000lm High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Premium Cut & Sew Bench Seat, Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Yamaha Raptor use?
A 2026 Yamaha Raptor uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Yamaha Raptor have?
The 2026 Yamaha Raptor is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Push start?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Navigation?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Tow package?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Head up display?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha Raptor have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor is not equipped with Cooled seats.
