
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 33mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.9 in (99 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Laced Spokes |
| Front Tire | 100/18-19 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 45.5" w x 43.9" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (491 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED lighting |
| Instrumentation | Fairing-mounted instrument cluster |
What type of fuel does a 2026 Yamaha Raptor 700R use?
A 2026 Yamaha Raptor 700R uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Yamaha Raptor 700R have?
The 2026 Yamaha Raptor 700R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Push start?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Navigation?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Tow package?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Head up display?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha Raptor 700R have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha Raptor 700R is not equipped with Cooled seats.
