
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 23.4" w x 31.3" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
What type of fuel does a 2026 Yamaha TT-R50E use?
A 2026 Yamaha TT-R50E uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Yamaha TT-R50E have?
The 2026 Yamaha TT-R50E has a drivetrain.
What engine does the 2026 Yamaha TT-R50E have?
The 2026 Yamaha TT-R50E is equipped with a 49cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha TT-R50E have?
The 2026 Yamaha TT-R50E is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Push start?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Navigation?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Tow package?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Head up display?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha TT-R50E have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha TT-R50E is not equipped with Cooled seats.
