
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Seat Height | 30.9 in |
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO use?
A 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO uses Gasoline.
What engine does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have?
The 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is equipped with a 649cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have?
The 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Automatic climate control?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Backup camera?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Heated seats?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Apple CarPlay?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Android Auto?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Bluetooth?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Keyless entry?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Push start?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Push start.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Navigation?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Leather seats?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Wireless phone charging?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Wifi hotspot?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Third row seats?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Tow package?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Head up display?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO have Cooled seats?
No, the 2005 Yamaha V STAR 650 SILVERADO is not equipped with Cooled seats.
