
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20.5 in (52.07 cm) Usable Travel |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) Usable Travel |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Single Bore Rear Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Single Bore Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | Trail Master X/T 2.0, 30 x 10-14 Radial Tire |
| Rear Tire | Trail Master X/T 2.0, 30 x 10-14 Radial Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 117 in (2,972 mm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (368 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,901 lbs (862 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 HONDA Trail 125 use?
A 2024 HONDA Trail 125 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2024 HONDA Trail 125 fuel capacity?
A 2024 HONDA Trail 125 has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2024 HONDA Trail 125 have?
The 2024 HONDA Trail 125 has a drivetrain.
What engine does the 2024 HONDA Trail 125 have?
The 2024 HONDA Trail 125 is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 HONDA Trail 125?
The 2024 HONDA Trail 125 has a wheelbase of 49.4.
What type of engine does the 2024 HONDA Trail 125 have?
The 2024 HONDA Trail 125 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Automatic climate control?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Backup camera?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Heated seats?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Apple CarPlay?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Android Auto?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Bluetooth?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Keyless entry?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Push start?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Push start.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Navigation?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Leather seats?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Wireless phone charging?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Wifi hotspot?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Third row seats?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Tow package?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Head up display?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 HONDA Trail 125 have Cooled seats?
No, the 2024 HONDA Trail 125 is not equipped with Cooled seats.
