
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.5" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2025 E Ride Pro PRO-MINI use?
A 2025 E Ride Pro PRO-MINI uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 E Ride Pro PRO-MINI?
The 2025 E Ride Pro PRO-MINI has floorplan PRO-MINI.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Automatic climate control?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Backup camera?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Heated seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Apple CarPlay?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Android Auto?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Bluetooth?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Keyless entry?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Push start?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Push start.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Navigation?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Navigation.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Leather seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Wireless phone charging?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Adaptive cruise control?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Wifi hotspot?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Third row seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Tow package?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Tow package.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Head up display?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Head up display.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Cooled seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Cooled seats.
