
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Wheel | 12-spoke, Carbon Black ,16 X 5 in. (406 X 127 mm) |
| Rear Wheel | 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 46.6" w x 45.7" h |
| Seat Height | 30 in |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 298 lbs (656 kg) |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2024 Yamaha Kodiak use?
A 2024 Yamaha Kodiak uses Gasoline.
What is the 2024 Yamaha Kodiak fuel capacity?
A 2024 Yamaha Kodiak has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2024 Yamaha Kodiak have?
The 2024 Yamaha Kodiak is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2024 Yamaha Kodiak have?
The 2024 Yamaha Kodiak is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Automatic climate control?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Backup camera?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Heated seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Apple CarPlay?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Android Auto?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Bluetooth?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Keyless entry?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Push start?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Push start.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Navigation?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Leather seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Wireless phone charging?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Wifi hotspot?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Third row seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Tow package?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Head up display?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Yamaha Kodiak have Cooled seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak is not equipped with Cooled seats.
