
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30" w x 40.1" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 27.2 in (691 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 SUZUKI DR-Z4SM use?
A 2025 SUZUKI DR-Z4SM uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have?
The 2025 SUZUKI DR-Z4SM has a drivetrain.
What engine does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have?
The 2025 SUZUKI DR-Z4SM is equipped with a 398cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 SUZUKI DR-Z4SM?
The 2025 SUZUKI DR-Z4SM has a wheelbase of 57.7.
What type of engine does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have?
The 2025 SUZUKI DR-Z4SM is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Automatic climate control?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Backup camera?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Heated seats?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Apple CarPlay?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Android Auto?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Bluetooth?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Keyless entry?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Push start?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Push start.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Navigation?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Navigation.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Leather seats?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Wireless phone charging?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Adaptive cruise control?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Wifi hotspot?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Third row seats?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Tow package?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Tow package.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Head up display?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Head up display.
Does the 2025 SUZUKI DR-Z4SM have Cooled seats?
No, the 2025 SUZUKI DR-Z4SM is not equipped with Cooled seats.
