
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 45.1" w x 48" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi use?
A 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi fuel capacity?
A 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have?
The 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi has a drivetrain.
What engine does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have?
The 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have?
The 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Automatic climate control?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Backup camera?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Heated seats?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Apple CarPlay?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Android Auto?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Bluetooth?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Keyless entry?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Push start?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Push start.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Navigation?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Leather seats?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Wireless phone charging?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Wifi hotspot?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Third row seats?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Tow package?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Head up display?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi have Cooled seats?
No, the 2025 Suzuki KINGQUAD 400ASi is not equipped with Cooled seats.
