
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 54" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What drivetrain does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have?
The 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER has a drivetrain.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Cooled seats.
