
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 54" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 32.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Cooled seats.
