
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 54" h |
| Seat Height | 26.8 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 641.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty |
What drivetrain does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have?
The 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER has a drivetrain.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander MAX Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Cooled seats.
