
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 42" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 use?
A 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have?
The 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 has a drivetrain.
What engine does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have?
The 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have?
The 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300?
The 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 has floorplan CF300-US.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO 300NK CF300-US 300 is not equipped with Cooled seats.
