
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 44" w x 45" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 use?
A 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have?
The 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have?
The 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO CFORCE 500 CF500AZ-10S 500 is not equipped with Cooled seats.
