Hot

Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 27mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
| Front Tire | 120/70-ZR18 |
| Rear Tire | 150/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 61" w x 71" h |
| Rake / Trail | 31.1° / 6" |
| Wheelbase | 59.1 in (1,501 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93.3 x 137.8 x 31.75 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1,250 lb (567 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 1,250 lb. (567 kg) |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Electronics
| Gauges | EV Color C4 |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Features | Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Premium Steering Wheel and Interior Accents, Polaris Pulse Electrical System (6 position), DC Outlets, Dual USB Port, Cargo Box Located 12V SAE Port with In-Dash On/Off Switch. *Connectivity with Ride Command + App |
What type of fuel does a 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport use?
A 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have?
The 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport has a drivetrain.
What type of engine does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have?
The 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Automatic climate control?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Backup camera?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Heated seats?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Apple CarPlay?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Android Auto?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Bluetooth?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Keyless entry?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Push start?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Push start.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Navigation?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Navigation.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Leather seats?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Wireless phone charging?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Adaptive cruise control?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Wifi hotspot?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Third row seats?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Tow package?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Tow package.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Head up display?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Head up display.
Does the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport have Cooled seats?
No, the 2022 CFMOTO ZFORCE 950 Sport CF1000US-A 950 HO Sport is not equipped with Cooled seats.
